تاریخ انتشاريکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
کد مطلب : ۷۱
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار:

ثبت نوشت افزار به عنوان کالای فرهنگی نیازمند مصوبه مجلس است

 رئیس هیات مدیره انجمن تولید­کنندگان نوشت ­افزار با اشاره به اینکه ثبت نوشت ­افزار به عنوان کالای فرهنگی نیازمند مصوبه مجلس است، گفت: انجمن نوشت­ افزار تقاضای خود را در این خصوص ارائه کرده اما هیچ اقدامی از سوی مسئولان مربوطه صورت نگرفته ­است.
ثبت نوشت افزار به عنوان کالای فرهنگی نیازمند مصوبه مجلس است
محمود­رضا صنعتکار در گفت­ و­ گو با خبرنگار پایگاه خبری پرگار اظهار کرد: با وجود مذاکرات زیادی که داشتیم تا نوشت­ افزار مشمول بند «ل» ماده 139 شود، هنوز این دسته از کالا­ها که پایه فرهنگ هر کشوری بوده و اغلب هم با اقشار کمتر برخوردار محصل و دانش­ آموز سر و کار دارد، به عنوان کالای فرهنگی ثبت نشده ­است.
وی خاطر­نشان کرد: اعلام حمایت از تولید­کنندگان ایرانی تنها در حد شعار باقی مانده­ و تا کنون هیچ معافیت و مشوق مالیاتی و بیمه­ ای برای تولید­کنندگان نوشت­ افزار در نظر گرفته نشده؛ از سوی دیگر اجرای ناقص مراحل قانون مالیات بر ارزش افزوده بار مالی سنگینی را بر دوش فعالان این حوزه قرار داده­ است.
این فعال اقتصادی اظهار کرد: تولید کنندگان ایرانی
به­ ویژه در حوزه نوشت­ افزار با توجه به تعاملاتی که با شرکت­ های بیمه، سازمان امور مالیاتی و سازمان استاندارد دارند، از شفافیت کامل در فعالیت­ های خود از جمله میزان سرمایه، ماشین­ آلات، میزان تولید و ... برخوردارند و به همین دلیل در اجرای ناقص قانون مالیات بر ارزش افزوده دچار خسران شده و گاهی باید جرائم مضاعف پرداخت کنند.
اجرای ناقص مالیات بر ارزش افزوده تولید­کننده ­ها را متضرر کرده ­است
صنعتکار ادامه داد: تولید­کنندگان هنگام واردات مواد اولیه مورد نیاز خود، مالیات بر ارزش افزوده 9درصدی را به گمرک پرداخت می­ کنند اما پس از طی مراحل تولید و هنگام فروش محصولات به صورت عمده، توزیع کنندگان و مغازه­ دار­ها فاکتور رسمی ما را نمی ­پذیرند و به این ترتیب تمام محاسبات ما دچار خدشه می­ شود.
وی افزود: از طرف دیگر وزارت امور اقتصاد و دارایی این مساله را از ما نمی­ پذیرد و وقتی تولید­کننده کالای خود را به مغازه­ دار یا بنکدار می­ فروشد، به­ جای اینکه 9درصد ارزش افزوده را از وی دریافت کند، مجبور می­ شود جریمه­ ها را به صورت مضاعف به سازمان امور مالیاتی
پرداخت کند.
رئیس هیات مدیره انجمن تولید­کنندگان نوشت­ افزار تاکید کرد: زمانی که چرخه یک قانون به صورت کامل اجرا نمی­ شود، باید آن قانون را ملغی کرد تا به فعالان اقتصادی آسیب نزند.
صنعتکار با اشاره به اینکه اکثر مواد اولیه نوشت افزار در داخل تولید می ­شود، گفت: تنها 20الی 25درصد مواد اولیه آن­ هم برای تولید و تهیه خودکار و مداد، وارداتی است.
وی درباره استاندارد­های داخلی برای نوشت­ افزار توضیح داد: اکثر استاندارد­های مورد نیاز در داخل تدوین شده اما این استاندارد­ها فقط برای واردات نوشت­ افزار اجباری است نه تولیدات داخلی. علاوه بر این، وسایل بازی کودکان شامل استاندارد و بهداشت اجباری می­ شود.
بازار نوشت­ افزار کشورهای حوزه خلیج فارس در دست ایرانیان
رئیس هیات مدیره انجمن تولید­کنندگان نوشت­ افزار با تاکید بر کیفیت بالای تولیدات داخلی در این حوزه گفت: محصولات نوشت­ افزار به کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و حتی کانادا صادر شده و قابلیت رقابت در بازار­های جهانی را دارد.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما